ایمنی کارگاه زغال فشرده

در تمامی کارگاه‌های تولید زغال، ایمنی کارگاه زغال فشرده اهمیت بسیار زیادی برای تولیدکنندگان دارد. متأسفانه حتی برخی از کارگاه‌های حرفه‌ای نیز به نکات ایمنی توجه ندارند. در این‌ صورت ممکن است باعث ایجاد آتش‌سوزی و یا انفجار در کارگاه شوند.

بدین منظور تنها کافی است با رعایت برخی از نکات خیلی ساده و آسان مانع از رخداد چنین اتفاقات ناگوار شوید. در نتیجه می‌توانید جان و مال کارکنان خود را تضمین کنید تا هیچ‌گونه آسیبی به آن‌ها وارد نشود. آشنایی با نکات لازم و اهمیت رعایت ایمنی در کارگاه تولید زغال می‌تواند به شما در کاهش صدمات ایجاد شده کمک کنند.

نکات مهم برای افزایش ایمنی کارگاه تولید زغال فشرده

برای افزایش ایمنی کارگاه تولید زغال فشرده باید برخی از نکات مهم را مدنظر قرار دهید تا به‌هیچ‌عنوان آسیبی متوجه جان و مال کارکنان شما نشود. در صورت عدم توجه به هریک از نکات ذکر شده، خسارات جبران ناپذیری به بار خواهند آمد که جبران آن علاوه بر تلفات جانی، از لحاظ مالی نیز بسیار سنگین است. از این رو، با توجه به نکات زیر در افزایش ایمنی کارگاه خود تلاش کنید تا در کنار افزایش ایمنی جان کارکنان خود، ایمنی کارگاه را نیز تا حد قابل توجهی افزایش دهید.

باز گذاشتن ترموکوپل آنالوگ مشعل

یکی از موضوعات مهم در هنگام ساخت کره جهنمی و یا نصب مشعل کوره، باز گذاشتن ترموکوپل آنالوک مشعل است. با برداشتن ترموکوپل برق قطع می‌شود درنتیجه نمی‌تواند به‌طور اتوماتیک جریان گاز را قطع کند. در این صورت، گاز وارد کوره جهنمی می‌شود. این اتفاق یک انفجار و آتش‌سوزی بزرگ به همراه دارد.

اگر ترموکوپل شما دارای آنالوک نباشد و یا آن را باز گذاشته باشید، از یک مشعل کار حرفه‌ای استفاده کنید تا بتواند ترموکوپل آنالوگ را روی مشعل نصب کند. در این صورت با قطع شدن برق، ترموکوپل جریان گاز را به‌صورت خودکار قطع خواهد کرد.

پس‌از خارج کردن زغالاز کره تا زمانی‌که به‌طور کامل خشک نشده است به‌هیچ‌عنوان آن را بسته‌بندی نکنید. بدین منظور بهتر است زغالها را به‌طور جداگانه پخش کنید تا خنک شود و برای بسته‌بندی آماده شوند.

عدم وجود تجهیزات لازم برای اطفاء حریق

رخداد آتش‌سوزی و انفجار در کارگاه‌های تولید زغال را فراموش نکنید. ایمنی کارگاه زغال اهمیت بسیار زیادی دارد، به‌همین دلیل بهتر است حداقل از دو کپسول آتش‌نشانی در کارگاه خود استفاده کنید تا ایمنی آن را افزایش دهید. بهتر است از کپسول‌های کف استفاده کنید که دارای اثرگذاری بیشتر و آلودگی کم‌تر هستند.

استفاده از ماسک

ازآن‌جایی‌که در کارگاه زغال فشرده ذرات معلق و گرد و خاک بسیاری تولید می‌شوند، بهتر است از ماسک‌های استاندارد استفاده کنید که دارای فیلترینگ بالایی هستند. در این‌ صورت به‌هیچ‌عنوان آسیبی به سیستم تنفسی شما وارد نمی‌شود.

نپوشیدن لباس ایمنی

استفاده از لباس ایمنی مانند کلاه، دستکش و هر نوع لباس دیگر در افزایش ایمنی کارگاه زغال فشرده اهمیت بسیار زیادی دارند. کارگاه‌های تولید زغال ممکن است در صورت نداشتن امکانات لازم باعث ایجاد آسیب‌های جدی به کارکنان شوند.

همچنین گازها و دودهایی که از تولید زغال خارج می‌شوند برای سلامتی کارگران خطرات جدی دارند. به‌همین دلیل تمامی کارکنان باید لباس ایمنی به تن داشته باشند تا درمقابل گازها و دودهای حاصل از تولید زغال فشرده ایمنی لازم را از آن خود کنند.

نبود تهویه مناسب

مواد اولیه‌ای که برای تهیه زغال فشرده مورداستفاده قرار می‌گیرند، تحت عملیات حرارتی بوده و سپس تبدیل به زغال فشرده می‌شوند. بی‌شک در طی این مراحل گازها و دودهای مضر تولید می‌شوند که برای سلامتی افراد خطرناک هستند. این نوع مواد باعث بروز بیماری‌های مختلف مانند بیماری‌های تنفسی و سرطان می‌شوند.

به‌همین منظور بهتر است در همان ابتدا از تهویه های هوایی مناسب در کارگاه استفاده شود. در این‌ صورت مواد و گازهای سمی در کارگاه تجمع نیافته و به‌راحتی از فضای آن خارج می‌شوند. با استفاده از این نوع تجهیزات بسیار ساده می‌توانید ایمنی کارگاه زغال فشرده خود را افزایش دهید.

برنامه‌های ایمنی در هنگام ساخت کارگاه زغالفشرده

در هنگام ساخت و افزایش ایمنی کارگاه زغال فشرده یک برنامه ایمن برای مهار آتش در نظر بگیرید تا در صورت رخداد یک اتفاق تمامی افراد بتوانند از جان خود حفاظت کنند. بدین منظور موارد زیر را رعایت کنید:

 • درهای اضطراری را به‌گونه‌ای قرار دهید که به‌راحتی باز و بسته شوند.
 • بهتر است از خروجی های اضطراری با تعداد مناسب استفاده کنید تا در صورت رخداد اتفاق ناگوار افراد بتوانند به‌راحتی از آن خارج شوند.
 • روشنایی اضطراری را در حال فعالیت قرار دهید تا در هنگام خاموش شدن برق بتوان از آن استفاده کرد.
 • هر گونه موانع در مسیرهای منتهی به مسیرهای فرار را رفع کنید تا مانع بر سر راه فرار نباشد.
 • یک محل امن برای کارگران در نظر بگیرید تا بتوانند دور از ساختمان در آن استقرار پیدا کنند.
 • مسیرهای خروج اضطراری را به‌صورت کامل معین کنید.
 • اطمینان داشته باشید که تمامی سیستم‌های آتش‌نشانی و اخطار به‌صورت کامل کار می‌کنند.
 • اطمینان داشته باشید که ترموکوپل مشعل ها فعال باشند تا در صورت قطعی برق جریان گاز به‌طور اتوماتیک ختم شود.
 • برای افزایش ایمنی کارگاه تولید زغال فشرده از تجهیزات اطفاء حریق کامل استفاده کنید.
 • فاصله زمانی خنک کردن زغالها اهمیت بسیار زیادی برای افزایش ایمنی دارند.
 • بهتر است محل نگه‌داری مواد اولیه و خط تولید زغال فشرده فاصله زیادی از یکدیگر داشته باشند تا در صورت بروز یک مشکل در یک بخش، بخش دیگر نیز درگیر آن نشود.

بسته‌بندی زغال در افزایش ایمنی کارگاه تولید زغال فشرده
یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در هنگام افزایش ایمنی کارگاه تولید زغال فشرده باید به آن توجه کنید، بسته‌بندی زغال‌های تولیدشده است. به هیچ عنوان زغال‌ها را به صورت گرم بسته‌بندی نکنید چرا که در این صورت امکان آتش سوزی در آن وجود دارد. بسته‌بندی زغال فشرده به دلایل بسیاری انجام می‌شود که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
نگهداری آسان
با استفاده از بسته‌بندی زغال می‌توانید فضای بیشتری را برای ذخیره زغال ایجاد کنید.
حمل و نقل آسان
حمل و نقل زغال‌های بسته‌بندی شده بسیار راحت‌تر از زغال‌های بدون بسته‌بندی است چرا که امکان ریزش و پراکندگی ندارند.
محافظت در برابر رطوبت
با بسته‌بندی زغال می‌توانید آن را در برابر رطوبت محافظت کنید. بسته‌بندی مانع از ورود رطوبت به درون بسته‌بندی و ایجاد تأثیر منفی در آن می‌شود.


نکات راه‌اندازی کارگاه تولید زغال فشرده
اگر به دنبال راه‌اندازی کارگاه تولید زغال فشرده هستید باید موارد زیر را رعایت کنید:
بررسی بازار و انجام تحقیقات
قبل از راه‌اندازی کارگاه، بازار را مورد بررسی قراردهید و تحقیقات لازم را به صورت دقیق انجام دهید. با شناخت بازار می‌توانید در مورد تجهیزات، استراتژی‌های بازاریابی و فرایند‌ها تصمیمات مهمی بگیرید.
انتخاب مکان
انتخاب مکان برای راه‌اندازی یک کارگاه اهمیت زیادی دارد. در هنگام انتخاب یک مکان مناسب به دسترسی مواد اولیه، نیاز‌های زیرساختی، نیروی کار و حمل و نقل توجه داشته باشید.
تجهیزات و تکنولوژی
برای راه‌اندازی کارگاه زغال نیاز به بهترین تجهیزات و تکنولوژی‌ها دارید. دستگاه‌هایی که باید خریداری کنید شامل دستگاه بسته‌بندی، فشرده‌سازی، دستگاه‌های خشک‌کننده، خطوط تولید و سیستم‌های کنترل کیفیت می‌شوند.
نیروی کار
استفاده از تجارب نیروی کار ماهر و مجرب می‌تواند در افزایش ایمنی کارگاه تولید زغال فشرده نیز مؤثر باشد. نیروی مجرب آشنایی لازم با تمامی مراحل بسته‌بندی و تولید زغال فشرده باکیفیت را دارند.
استاندارد‌ها و رعایت مقررات
در افزایش ایمنی کارگاه تولید زغال فشرده، رعایت استاندارد‌ها و مقررات مربوط به بهداشت و ایمنی اهمیت زیادی دارند. بهتر است با تمامی قوانین مربوط به حمل و نقل و بسته‌بندی محصول آشنا شوید و اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهید.
بازاریابی و توزیع
استفاده از یک استراتژی مناسب برای افزایش ایمنی کارگاه تولید زغال فشرده و انتخاب یک روش بازارابی فوق‌العاده می‌توانند به شما در ایجاد روابط قوی با تجار و مشتریان کمک کنند.

زغال فشرده چیست؟

 شاید برای شما نیز جالب باشد که زغال فشرده چیست و چه استفاده‌ای از آن می‌شود. این نوع زغال را می‌توان از انواع رایج ترین بریکت سوختنی دانست که از گرد و غبار چوب و یا خاک‌اره تولید می‌شود. این نوع محصول به‌نام دیگر آن زغالچینی در بازار عرضه می‌شود.

زغال فشرده را می‌توان یک بلوک فشرده از گرد و غبار زغال‌سنگ و یا هر نوع ماده زیستی دیگر دانست که مانند زغال چوب و یا زغال‌سنگ نارس قابلیت احتراق دارند. برای تولید این محصول نیاز به تجهیزات با کیفیت و دستگاه‌های فوق‌العاده دارید تا بتوانید خاک‌ اره را به بریکت تبدیل کنید.

درحقیقت خاک‌اره با مواد دیگر ترکیب شده و در قالب فشرده‌سازی میشود تا پس‌از طی فرآیندهای لازم وارد کوره شده و به ماده فشرده تبدیل شود. در انتها نیز زغال به‌دست‌آمده بسته‌بندی می‌شود تا به بازار انتقال یابد.

مزایای تولید زغال فشرده

تولید زغال و افزایش ایمنی کارگاه تولید زغال فشرده از مهم‌ترین مواردی هستند که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم اما تولید زغال چه مزایایی دارد؟ از مزایا و فواید تولید این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با تولید زغال فشرده هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی کاهش پیدا می‌کند.
 • زغال فشرده هیچ‌گونه گاز خطرناک یا سولفور تولید نمی‌کند.
 • ازآن‌جایی‌که زغال فشرده و متراکم سازی می‌شود در حدود نود درصد از میزان پسماندها کاهش می‌یابد.
 • این محصول دارای میزان رطوبت بسیار کمی است از این‌ رو سوخت بیشتر و بهتری دارد.
 • زغال فشرده در هنگام تماس با مواد دیگر خاصیت خورندگی نخواهد داشت.
 • زغال‌های فشرده دارای کمترین میزان دود هستند.

مراحل تولید زغال فشرده

آشنایی با مراحل تولید زغال می‌تواند به شما در افزایش ایمنی تولید کارگاه زغال فشرده کمک کند. این نوع زغالدر طی چهار مرحله تولید میشود که عبارتند از خشک‌کن، سیکلون، اکسترودر زغال، کوره.

خشک‌کن

در خط تولید زغال، خاک اره درون دستگاه خشک‌کن ریخته می‌شود. دستگاه خشک کن دارای لوله‌های متناوبی است که هوای گرم در داخل آن جریان پیدا می‌کند که گذر از آن باعث خشک شدن کامل خاک اره میشود.

سیکلون

در قسمت انتهای دستگاه خشک‌کن یک مخزن مخروطی شکل است که خاک اره‌ها پس‌از خشک شدن و گذر از لوله‌های متناوب درون آن جمع شده و پرس می‌شوند.

اکسترودر

در خط تولید زغال برای پرس کردن خاک اره و تبدیل آن به بریکت از دستگاه اکسترودر استفاده می‌شود.

کوره

از کوره برای پخت زغال استفاده می‌شود که در دو نوع کوره صنعتی و سنتی هستند. در روش سنتی زغال از باقی‌مانده‌ی چوب حاصل از نجاری بدست می‌آید. امروزه از کوره‌های زغال، دستگاه‌های تولید زغالو یا هرگونه دستگاه‌های دیگر برای تولید زغالهای سنتی استفاده می‌شود که علاوه برداشتن کیفیت بالا مانع از تولید دود و آلودگی هوا می‌شوند.

برای مصرف مطلوب‌تر آن‌ها ضایعات مرکبات را با زغالهای سنتی لیمو ترکیب می‌کنند تا عطر بی‌نظیری از آن‌ها ساطع شود. در روش سنتی نیز زغال از خاکه اره و پوست بادام، پوست گردو و خاک زغال بدست می‌آید.

بدین منظور نیاز به بهترین تجهیزات پیشرفته و تکنولوژی‌های برتر دارید تا بتوانید زغال‌های فشرده با کیفیت تولید کنید. هرچقدر کیفیت تولید زغال‌های به‌دست‌آمده بالاتر باشد به همان اندازه دود کمتری تولید کرده و کمترین میزان آسیب را به افراد و محیط‌زیست وارد می‌کنند.

شرایط تولید زغال فشرده

از مهم‌ترین مواردی که در هنگام راه‌اندازی کارگاه و توجه به نکات ایمنی در کارگاه تولید زغال فشرده باید به آن توجه کنید شرایط و عوامل متعددی هستند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. هرگونه تغییر در هریک از عوامل ذکر شده باعث ایجاد مشکلات بسیار خواهند شد. درنتیجه بهتر است شرایط مطلوب را برای تولید بهترین نوع زغال فراهم سازید.

 • فصل
 • رطوبت خاک‌اره
 • میزان خاک زغال
 • درجه المنت
 • سلندر
 • میزان پوست گردو و یا بادام
 • لوله سینوسی
 • مشعل​

سخن پایانی

ایمنی در کارگاه تولید زغال فشرده اهمیت بسیار زیادی دارد تا جایی که در صورت عدم توجه به هر یک از آنها، ممکن است فاجعه‌ شدید رخ دهد. این امر می‌تواند باعث انفجار و آتش‌سوزی شود. درنتیجه جان بسیاری از افراد به خطر می‌افتند.

از این‌رو در این مقاله سعی کردیم شما را با نکات ایمنی مربوط به کارگاه‌های تولیدی زغال آشنا سازیم تا بتوانید بهترین شرایط کاری را برای کارکنان خود ایجاد کنید. شرکت سازه ابتکار ارشد یکی از بهترین شرکت‌های تولیدکننده انواع ماشین‌آلات تولید زغال است.

علاوه‌براین زغال‌های باکیفیتی را تولید می‌کند که به‌دلیل داشتن کیفیت بالا به‌عنوان محصول صادراتی به کشورهای دیگر ارسال می‌شوند. در این شرکت نصب و راه‌اندازی دستگاه‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود. همچنین می‌توانید از نظرات کارشناسان زبده آن نیز بهره‌مند شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.